1997'den Günümüze Herşey Anime/Sezonlar Sinema Filmleri Yan Hikayeler Taso-Figür-Kart

     
     Pokémon TCG (Trading Card Game)
Kart oyunlarında Su, Ateş, Yıldırım(Elektrik), Çimen, Psişik, Karanlık, Savaş, Ejder, Çelik, Peri ve Renksiz (Normal) olmak üzere 11 çeşit tür bulunur.

Pokémonların haricinde eşyalar ve gereçler (Potion, Repel, Pokéball vb.) ile Stadyumlar, Eğitmenler (Bill, Prof.Oak vb.) gibi yardımcı kartlar bulunmaktadır. Ve en önemlisi Enerji kartları, pokémonların saldırı yapabilmesi için gereklidir.

Kartın sol üst köşede "Basic Pokémon" ibaresi, pokémonun evrim geçirmemiş halini simgeler. Stage1 ise bir kere evrimleştiğini, Stage2 ise iki kere evrimleştiğini (3.Formu aldığını) gösterir. Sağ üst köşede türünün simgesi bulunur. Ve HP (Hit Point) dayanıklılık veya sağlık puanını simgeler.
Resmin altında küçükçe pokéNo, sınıfı, boy ve kilo bilgileri görünmektedir. (Özel kartlarda bu bölüm kart zeminine alınmıştır.)

Alt kısımda Saldırılar; ve verdiği hasar puanları (sağda) belirtilmiştir. Sağda puan yoksa o bir özellik yada imtiyaz atağıdır. Saldırıların sol tarafında yer alan tür simgeleri, enerji kartı isteğidir. O tür ve sayıda kart olmaz ise saldıramazsınız. Hemen altındaki açıklamalar saldırının nasıl yapılabildiği ile ilgili bilgidir.

Alt kısımda Weakness (zayıf olduğu tür), Resistance (dirençli olduğu tür) ve Retreat Cost (yedeğe çekmek için hangi ve kaç tane enerji kartı gerektiği) bölümleri bulunur. En alt kart zemininde yılı, kartı tasarlayanın adı, nadirlik seviyesi, kart serisinin simgesi ve destede kaçıncı kart olduğu bilgileri yazılıdır.

Siyah yuvarlak (●) common; yaygın olan, - siyah kare (◆) uncommon; yaygın olmayan, - siyah yıldız (★) rare; nadir demektir. H harfi ve siyah yıldız (★H) rare Holo; nadir ve holografik, - Siyah yıldız ve U harfi (★U) rare Ultra; ultra (süper) nadir’dir.

Bazı kartlar siyaz yıldız üzerinde 'Promo' yazanlar çeşitli etkinliklerde verilmiş olduğunu, - ★P olan rare Prism Star; Yıldız Sembollü Kart olduğunu, - siyah yıldız ve X harfi (★X) rare Holo EX, - Boş yıldız (✩) rare Holo GX yada rare Holo V, – Boş yıldız ve X harfi (✩X) Holo Rare VMAX olduğunu gösterir. Altın renkli ve yatay olanlar BREAK, ve MEGA yazanlar Mega Pokémon olduğunu, yatay ve efsanevileşenler de LEGEND olarak gösterilir.


Özel Kart Serileri / Special expansions
     
     


Pokedexdeki Tüm Pokémonlara ait Pokémon Kartları
Muammer Gültekin (c) 1990-2021 (c) www.muammergultekin.com